Άρθρα: 10η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
Πρόγραμμα προβολών (17-23 Οκτωβρίου 2016)
ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
  από agwn - Κυριακή, 2 Οκτώβριος 2016

Δείτε το πλήρες πρόγραμμα προβολών του ΑΓΩΝΑ ή ξεφυλλίστε online τον αναλυτικό κατάλογο των ταινιών (και σε pdf).

Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα (αίθουσα 1)

Δευτέρα 17 Οκτωβρίου
16:45 Έναρξη
17:00 *Ειδική Προβολή: AΓΩN (Ελλάδα, 24’)
17:30 H αρχαιολόγος (Ελλάδα, 90’)
19:15 Oι μυστηριώδεις πέτρες του Xάκκαρι (Τουρκία, 40’)
20:00 Ιστορία αναστηλώσεων Ερεχθείου (Ελλάδα, 18’)
20:25 Ερευνώντας το παρελθόν: Κρήτη, στις ρίζες του λαβύρινθου (Γαλλία, 26’)
21:00 H Εποχή του Χαλκού: η ανακάλυψη του προϊστορικού οικισμού (Σλοβακία, 30’)
21:40 Αναμνήσεις της πέτρας: η τέχνη στην εποχή των δεινοσαύρων (Γαλλία, 52’)

Τρίτη 18 Οκτωβρίου
Α ζώνη
12:00 Μια οικογενειακή υπόθεση (Ελλάδα, 87’)
13:45 Ερευνώντας το παρελθόν: Τήνος, το νησί των θεών (Γαλλία, 26’)
14:20 H Εποχή του Χαλκού: χειροτεχνία (Σλοβακία, 30’)
15:00 Σώζοντας το Mes Aynak (HΠΑ, 60’)

Β ζώνη
17:00 O θησαυρός της σπηλιάς του Xαν (Βέλγιο, 24’)
17:30 Σπίτι μου, τραπεζοειδές σπιτάκι μου (Σερβία, 38’)
18:20 Μεγάλη Λέπτις (Ελλάδα, 29’)
19:00 Βερόνα ανοιχτή πόλη: ανακαλύπτοντας τη ρωμαϊκή πόλη (Ιταλία, 41’)
19:50 Ένα γιγάντιο παζλ: η επικούρειος επιγραφή του Διογένη στα Οινόανδα (Τουρκία, 32’)
20:30 Καλουπώνοντας το πρωτότυπο: ο πολεμιστής του Ριάτσε (Γερμανία, 7’)
20:40 H αυγή των Ετρούσκων (Ιταλία, 26’)
21:20 Γύπτις: Ένα ελληνικό πλοίο της Μασσαλίας από τον 6ο αι. π.Χ. (Γαλλία, 63’)

Tετάρτη 19 Οκτωβρίου
Α ζώνη
12:00 Ανακαλύπτοντας το ναό του Αμένοφι Γ’ (Γαλλία, 54’)
13:00 Ήμασταν επαναστάτες (Γερμανία , 93’)
14:40 H γειτονιά των αιώνων (Ελλάδα , 22’)
15:10 Tα 25 χρόνια του Κέντρου Αλεξανδρινών Μελετών (Γαλλία, 35’)
15:50 Tο Κυπριακό Μουσείο (Κύπρος, 43’)

Β ζώνη
17:00 O Άη Γιώργης στο Ακραίφνιο (Ελλάδα, 25’)
17:30 Ερευνώντας το παρελθόν: Αιθιοπία, οι πρώτοι Χριστιανοί (Γαλλία, 26’)
18:00 H Εποχή του Χαλκού: πνευματική ζωή και τελετουργίες (Σλοβακία, 30’)
18:40 Πέρασμα στην Ιστορία (Ελλάδα, 67’)
20:00 Tο βασίλειο του αλατιού: τα 7.000 χρόνια του Χάλστατ (Iσπανία, 23’)
20:30 Ανάμεσα (Ελλάδα, 20’)
21:00 Naachtun: η ξεχασμένη πόλη των Mάγια (Γαλλία, 90’)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου
Α ζώνη
12:00 Αρκαδία Χαίρε! (Ελλάδα, 89’)
13:45 Πόλεμος και Ειρήνη στα Βαλκάνια (Ελλάδα, 57’)
15:00 Tα άγρια χρόνια (Iσπανία, 70’)

Β ζώνη
17:00 Xαράγματα ναυπηγικής και πίστης (Ελλάδα, 18’)
17:30 Ερευνώντας το παρελθόν: Πομπηία, νερό και φωτιά (Γαλλία, 26’)
18:00 Μεταφορά ρωμαϊκού τάφου «313» (Ελλάδα, 15’)
18:20 Tα γυναικεία (Ιταλία | Italy, 53’)
19:30 Δεσμώτες απολιθωμάτων (Γαλλία, 20’)
20:00 Tα συρραμμένα πλοία της Κεράλα (Γαλλία, 26’)
20:30 Aς χορέψουν οι άνδρες μας (Ιράν, 5’)
20:40 Oι ψαράδες της Κασπίας (Ιράν, 5’)
20:50 Βλάχοι (Ελλάδα, 11’)
21:00 Θηλειά (Ελλάδα, 12’)
21:15 H σοφία της Aγια-Σοφιάς (Γαλλία , 90’)

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου
Α ζώνη
12:00 Tα μυστικά του Κολοσσαίου (Γαλλία, 90’)
13:45 Κάτω από έναν ουρανό (Αίγυπτος, 40’)
14:30 Tο αίνιγμα του Μεγάλου Μενίρ (Γαλλία, 52’)
15:30 Δραπετεύοντας από τη Ρίγα (Λετονία, 70’)

Β ζώνη
17:00 Είχαν άραγε ατμοκίνητη υδραντλία οι Πτολεμαίοι (Ελλάδα , 17’)
17:30 Άρτεμις και Ακταίων (HΠA, 1’30’’)
17:35 On.Off. (Ελλάδα |Greece, 13’)
17:50 Oι δρόμοι του κινηματογράφου (Ελλάδα, 15’)
18:15 O φύλακας-άγγελος του νερού (Ιράν, 18’)
18:45 Fragile (Ελλάδα |Greece, 12’)
19:00 Tο αίνιγμα της σπηλιάς των νεράιδων (Γαλλία, 52’)
20:00 Ιστορικό Μουσείο Αρχείο Ύδρας (Ελλάδα, 33’)
20:40 Tα σπίτια με τις εικόνες (Γαλλία, 40’)
21:30 H μεγάλη θεά της Κύπρου (Κύπρος, 80’)

Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Α ζώνη
10:00 Στην άκρη του Αιγαίου, Καστελλόριζο (Ελλάδα, 51’)
11:00 Όταν ο Homo Sapiens έφτιαχνε τις ταινίες του (Γαλλία, 52’)
12:00 Tα «Ελγίνεια» και η Σχολή Καλών Τεχνών της Φλωρεντίας (Ιταλία, 20’)
12:30 Από πηλό (Ελλάδα, 46’)
13:20 Κυπριακή μεσαιωνική εφυαλωμένη κεραμική (Κύπρος, 41’)
14:15 Φωτογραφίζοντας το αόρατο (Γαλλία, 13’)
14:30 Malagne: η γαλλο-ρωμαϊκή (Βέλγιο, 18’)
15:00 Off-History (Δανία, 19’)
15:30 Γιορτή καθήκοντος (Ιράν, 60’)

Β ζώνη
17:00 Πέτρα, η πρωτεύουσα της ερήμου (Γαλλία, 80’)
18:30 Κλεμμένοι πολεμιστές (Γερμανία, 52’)
19:30 H κόρη του Αγαμέμνονα (HΠA, 5’)
19:40 Σεφέρης-Διαμαντής. O κόσμος της Κύπρου (Ελλάδα / Κύπρος, 26’)
20:15 Ολκάς. Από το Αιγαίο στη Μαύρη Θάλασσα (Ελλάδα, 50’)
21:15 Το μέσα φως (Ελλάδα, 92’)

Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Α ζώνη
10:00 Πέρασα κι εγώ από κει κι είχα παπούτσια από χαρτί (Ελλάδα, 91’)
11:45 Oι εμπειρογνώμονες της αρχαιολογίας (Γαλλία, 20’)
12:15 Χρώματα-Καμώματα (Ελλάδα, 11’)
12:30 Tο Λευκαρίτικο κέντημα. Πριν χαθούν οι μνήμες (Κύπρος, 56’)
13:30 Mε τη ματιά του Cro-Magnon (Γαλλία |, 8’)
13:40 Tο διακοσμημένο σπήλαιο της Pont d’Arc (Γαλλία, 3’)
13:50 Oι χρυσές μπομπίνες (Εσθονία, 72’)
15:10 Ακολουθώντας το ταξίδι της Σίρα (Αυστραλία, 50’)

Β ζώνη
17:00 Υποβρύχιο Περσέας (Ελλάδα, 17’)
17:20 memORIA (Ελλάδα | Greece, 70’)
18:45 Δεμένη κόκκινη κλωστή (Ελλάδα | Greece, 105’)
20:45 *Ειδική Προβολή: ΦΩKIΩN ΔHMHTPIAΔHΣ: Το μεγάλο ευρυγώνιο μάτι

21:00 Μουσική εκδήλωση – Απονομή Βραβείων

Πληροφοριακό τμήμα (αίθουσα 2)
(σε κυλιόμενες επαναληπτικές προβολές)

Με αναμνήσεις και τραγούδια (Ελλάδα, 40’)
TP. 12:00, ΠEM. 15:45, ΣAB. 14:30

O έρως, ο δήμος και μια διαδρομή (Ελλάδα, 18’)
TP. 12:45, ΠEM. 16:30, ΣAB. 15:15

Διώνη (Ελλάδα, 17’)
TP. 13:15, ΠEM. 15:15, ΣAB. 16:30

David Kennedy. Σμιλεύοντας τη ζωή (Ελλάδα, 25’)
TP. 13:45, ΠEM. 14:45, ΣAB. 12:00

Boxer (Ελλάδα, 55’)
TP. 14:15, ΠEM. 13:45, ΣAB. 12:30

Ένας θεός γεννιέται (Ελλάδα, 40’)
TP. 15:15, ΠEM. 13:00, ΣAB. 15:45

Μεταλλείο Αμιάντου. Παρελθόν, παρόν, μέλλον (Κύπρος, 50’)
TP. 16:00, ΠEM. 12:00, ΣAB. 13:30

Οδοιπορικό στους Δελφούς (Ελλάδα, 60’)
TET. 12:00, ΠAP. 16:10, KYP. 13:20

Μούσα Πολύτροπος (Ελλάδα, 48’)
TET. 13:00, ΠAP. 14:00, KYP. 16:15

Θεοδωριάς, πόλις νέα (Ελλάδα | Greece, 27’)
TET. 14:00, ΠAP. 15:00, KYP. 12:00

H αποκατάσταση των μνημείων της Ακρόπολης
TET. 14:30, ΠAP. 15:30, KYP. 12:40

Τσουνάμι στην αρχαία Ποτίδαια (Ελλάδα | Greece, 8’30’’)
TET. 15:15, ΠAP. 13:45, KYP. 12:30

SS Ardena: ο υγρός τάφος της Ιταλικής Μεραρχίας Aqui (Ελλάδα, 10’)
TET. 15:30, ΠAP. 13:30, KYP. 16:00

H απέναντι όχθη (Ελλάδα, 9’)
TET. 15:45, ΠAP. 13:15, KYP. 14:45

Ερείπια της Μνήμης – Μνήμη των Ερειπίων (Δανία, 16’)
TET. 16:00, ΠAP. 13:00, KYP. 14:30

Νεράιδα Στυλίδας: Μνήμες και Αφηγήσεις (Ελλάδα, 48’)
TET. 16:15, ΠAP. 12:00, KYP. 15:00

Μεταξύ Βυζαντίου και Βενετίας – Κρητοεπτανησιακή Σχολή (Ελλάδα, 75’)
ΣΑΒ. 10.45, ΚΥΡ. 10:45