Άρθρα: Οι διαγωνιζόμενες ταινίες
Οι ταινίες του ΑΓΩΝΑ 2012
από 7 εως 13 Μαΐου 2012 στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος
  από agwn - Παρασκευή, 27 Ιανουάριος 2012

Ο ΑΓΩΝ παρουσιάζει τις ταινίες που θα προβληθούν στο Διαγωνιστικό τμήμα της 9ης Διεθνούς Συνάντησης Αρχαιολογικής Ταινίας του Μεσογειακού Χώρου… και πέρα από τη Μεσόγειο (Ταινιοθήκη της Ελλάδος, 7-13 Μαΐου 2012). Η 9η Συνάντηση του ΑΓΩΝΑ οργανώνεται με τη στήριξη του Ιταλικού Μορφωτικού Ινστιτούτου της Αθήνας.

BLACK SANDS (Αναστάσης Αγάθος -Urgh Productions, Ελλάδα)
NOT RECONCILED (Jill Daniels, Μεγ. Βρετανία)
• AU ROYAUME DE MÉROÉ: Muweis, une ville sous le sable (Stan Neumann, Catherine Adda – Camera Lucida Productions, Γαλλία)
• LA JOYA AND THE WARRIORS IN THE MIST (Jose Manuel Novoa – Explora Films, Ισπανία)
THE CELTIC LEGACY (Jose Manuel Novoa – Explora Films, Spain)
LES VOILES DE BOROLLOS (Raymond Collet – Centre d’Etudes Alexandrines, Αίγυπτος)
CHECKPOINT (Ruben Amar- Carlito, Γαλλία)
DARE TO VOYAGE (Ross Shakin, Dominique Görlitz-Ralph Becher, Γερμανία)
NOMAD’S HOME (Iman Kamel – Talal al Muhanna, Κουβέιτ)
ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ (Massimo Pizzocaro, Ελισσάβετ Λαλουδάκη- HappyAnt tv, Ελλάδα)
WITNESS THE PAST (Άγγελη Ανδρικοπούλου, Αργύρης Τσεπελίκας – Anemon Productions, Ελλάδα)
ALEXANDRE LE GRAND, LE MACEDONIEN (Bernard George – Les films du tambour de soie, Γαλλία)
ΑΡΓΙΛΟΣ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ, ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΙΩΝΩΝ (Φώτης Γαρυφαλάκης, Γιώργος Κούμουρος – Εκπαιδευτική Τηλεόραση, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, Ελλάδα/Κύπρος Greek Educational TV)
ΛΕΡΟΣ, Η ΜΑΛΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ (Βασίλης Μεντόγιαννης- ΔΕΤΑΠ Δωδεκανήσου, Ελλάδα)
ΠΑΤΡΙΣ ΑΠΟΛΕΣΘΕΝ ΤΟ 1868 (Βασίλης Μεντόγιαννης, Γιώργος Νικολαΐδης – ΕΡΤ, ΤΕΧΝΗS, UFR-Team, Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, Ελλάδα)
ΑΙΓΙΛΕΙΑ ΝΑΥΑΓΙΟ VI (Βασίλης Μεντόγιαννης- UFR-Team, IENAE, Ελλάδα)
DIE JAGD DEM GOLDENEN VLIES ― AUFBRUCH NACH GEORGIEN (Franz Leopold Schmelzer, Gerhard Rekel – ZDF, Γερμανία)
THE SECRETS OF NAZCA (Michael Kaschner – ZDF, Γερμανία)
ROME, MARMOR, POWER AND MARTYRS: the rise to the City of the Emperors (Elli Kriesch – Bavarian Television, Γερμανία)
LA PASSIONE DELLA MEMORIA-UCH KULACK, UZBEKISTAN (Isabella Astengo – Duna Film International, Rai Educational, Ιταλία)
LA PASSIONE DELLA MEMORIA-INDOCHINA (Isabella Astengo – Duna Film International, Rai Educational, Ιταλία)
JOCASTA (Elise Kermani – Mishinnah Productions, ΗΠΑ)
PIETRE SACRE D’ARMENIA (Paolo Chiodarelli –  SAP Archaeological Society, Armenian Ministry of Culture, Italy/Armenia)
THE CARYATID HAIRSTYLING PROJECT (Katherine A. Schwab – Fairfield University Media Center, ΗΠΑ)
GERGOVIE, ARCHÉOLOGIE D’UNE BATAILLE (David Geofrroy – Court-Jus Production, Γαλλία)
QUAND LES GAULOIS PERDAIENT LA TETE (David Geofrroy – Court-Jus Production, Γαλλία)
KYΠPIΩN EΛAIA KAI EΛAION KYΠPOΣ (Πασχάλης Παπαπέτρου – Anadysis Films, Κύπρος)
ΦΙΛΙΑ ΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (Βασίλης Λουλές – Massive Productions, Ελλάδα)
• NERONE AND THE GOLDEN HOUSE (Stacey Mannari – Altair 4 Multimedia, Ιταλία)
LOOTING THE HOLY LAND (Mariam Shahin, George Azar – Mariam Shahin, Ιορδανία)
TRZCINICA: THE KARPATHIAN TROY (Zdzislaw Cozac – Media Promocja, Πολωνία)
EN ETHIOPIE, SUR LES TRACES DES PREMIERS CHRÉTIENS (Jean-Luis Saporito – Thierry Gautier, Arte France, Γαλλία)
DEADLY SCIENCE (Jens Monath – ZDF, Γερμανία)
• Η ΝΥΦΗ ΤΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΗ (Δέσποινα Πανταζή – Despina Pantazi – Εθνολογικό Μουσείο Θράκης, Αγγελική Γιαννακίδου, Ελλάδα)
• ΜΝΗΜΗ (Φούλη Μελανίτου, Ελλάδα)
LA CAMPAGNIA PREISTORICA (Fulvio Iannucci – Tilapia, Nicola Barile, Ιταλία)
LE MOULIN DE GRAVELON (Dominique Adt – Milady Productions, Γαλλία)
THE SECRETS OF THE PYRAMID OF DJOSER (Romualds Pipars – Baiba Urbane, Romualds Pipars, Λετονία)
LA PRESA (Jorge Rivero, Ισπανία)
LOOTERS OF THE GODS (Adolfo Conti – Doc Art Srl, Ιταλία)
A LA RECHERCHE DES ARCHES PERDUES DU PONT DE SOMMIERES (Marc Azéma – Passé Simple, Γαλλία)
ΔHMHTPHΣ ΠIKIΩNHΣ-H ANAΓKH TOY KOINOY KAI TOY KYPIOY (Άγγελος Κοβότσος – CINETIC για την ΕΡΤ, Ελλάδα)
AEI CONSTANCE (Sophie Haug, Heide Zh, Bettina Baumann – University of Applied Science of Constance, Γερμανία)
ΧΕΙΡ ΑΓΓΕΛΟΥ (Νίκος Νταγιαντάς – Anemon Productions, Ελλάδα)
ENCARDIA (Άγγελος Κοβότσος – Γιώργος Πουλίδης, Γιώργος Μπιλάλης, Encardia, Ελλάδα)
FACSIMILÉ – ΤΗΛΕΜΟΙΟΤΥΠΟ (Philippe Denizet – Όμιλος Τοπικής Ιστοριας Κύπρος, Atelier audiovisuel de l’Ecole Centrale Paris, Κύπρος/Γαλλία)
ARCHAEOLOGY IS SEXY (Thomas Strobel – HTWG Konstanz, Γερμανία)
DIRTY HANDS (Christopher Quantrell – HTWG Konstanz, Γερμανία)
LES EXPERTS DE L’ARCHÉOLOGIE (Joris Clerte, Pierre-Emmanuel Lyet, Marc Chevalier – INRAP, ARTE, Petite Ceinture, Γαλλία)
12 CANOES (Molly Reynolds – Molly Reynolds, Rolf de Heer, Αυστραλία)
BEYOND REFORM (Sara Bonaventura, Ιταλία)
ΔΙΟΧΑΝΤΗ ΕΛΕΥΣΙΝΑ 2010 (Χρύσα Ψωμαδέλλη – Γιώργος Παπαδάτος, Ελλάδα)
UNE DAME, DES PIERRES, DES HOMMES (Paul Rambaud, Claude Delaye – CNRS Images, Γαλλία)
LE PARFUM RETROUVÉ (Luc Ronat – CNRS Images, Γαλλία)