Αγώνας
Αρχείο
Διαγωνιζόμενες
Το καρτέλ του Μπρούντζου. Άνθηση του Εμπορίου στη Μεσόγειο
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2008, 42')
Σκηνοθεσία: FRANZ LEOPOLD SCHMELZER, GERHARD REKEL
Παραγωγή: ILONA GRUNDMANN PRODUCTION (FOR ZDF)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Η τέχνη (αγάπη) των αρχαιολογικών ταινιών
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2009-10, 19')
Σκηνοθεσία: JESSICA & RALPH STROEHLE
Παραγωγή: RALPH STROEHLE (SCHARZFILM), I. TUMULTY (ECHO-FILM)
Το κάλεσμα του βουνού
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 52')
Σκηνοθεσία: ΣΤΕΛΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
Παραγωγή: ANEMON PRODUCTIONS
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Ζαν Κλοτ, ο άνθρωπος που γνώρισε τον κόσμο μέσα από τις βραχογραφίες
(ΓΑΛΛΙΑ, 2008, 26')
Σκηνοθεσία: MARC AZEMA
Παραγωγή: PASSE SIMPLE
Ερκολάνο. Ημερολόγια από σκοτάδι και φως
(ΙΤΑΛΙΑ, 2009, 52')
Σκηνοθεσία: MARCELLINO DE BAGGIS
Παραγωγή: MARCELLINO DE BAGGIS
ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ
Η όαση του γυαλιού
(ΑΙΓΥΠΤΟΣ, 2009, 22')
Σκηνοθεσία: RAYMOND COLLET
Παραγωγή: CENTRE D'ETUDES ALEXANDRINES
Οι Μυκηναίοι στη Βούντενη
(ΕΛΛΑΔΑ, 2008, 17')
Σκηνοθεσία: ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΣ
Παραγωγή: ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΣ, Τ.Δ.Π.Ε.Α.Ε
Θερμή, μια προϊστορική πόλη
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 12')
Σκηνοθεσία: ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
Παραγωγή: Κ' ΕΦΟΡΕΙΑ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ
Δεινόσαυροι στ’ αμπέλια
(FRANCE, 2009, 17')
Σκηνοθεσία: CLAUDE DELAYE
Παραγωγή: CNRS IMAGES
Τα μυστικά της κοιλάδας του Νείλου: Ο ποταμός του χρόνου
(ΠΟΛΩΝΙΑ, 2008, 30')
Σκηνοθεσία: WLADYSLAV JURKOW
Παραγωγή: ARKADIA FILM
Καστελλόριζο
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 30')
Σκηνοθεσία: ΠΑΝΟΣ ΖΕΝΕΛΗΣ
Παραγωγή: ΔΗΜΟΣ ΜΕΓΙΣΤΗΣ
Η τρίτη ζωή της Μεσσήνης
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009-10, 67')
Σκηνοθεσία: ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
Παραγωγή: CINEGRAM
Ανασκάπτοντας τη Σαλαμίνα της Κύπρου, 1952-1974: 34 χρόνια μετά
(ΚΥΠΡΟΣ, 2009, 61')
Σκηνοθεσία: ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Παραγωγή: ANADYSIS FILMS
ΕΠΑΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Καλλιτέχνες της λίθινης εποχής: Μαγδαλήνιοι δημιουργοί
(ΓΑΛΛΙΑ, 2009, 52')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE PLAILLY
Παραγωγή: MONA LISA PRODUCTION
Ποκότ – μια φυλή της Σαβάνας
(ΙΤΑΛΙΑ, 2008, 45')
Σκηνοθεσία: LUCIO ROSA
Παραγωγή: STUDIO FILM TV
Θεοί για πούλημα
(ΒΕΛΓΙΟ, 2001-2008, 52')
Σκηνοθεσία: MICHEL BRENT
Παραγωγή: PACIFIC PRODUCTIONS
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Κίνδυνος στα σύνορα της Ρώμης
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2009, 42')
Σκηνοθεσία: GISELA GRAICHEN, PETER PRESTEL
Παραγωγή: PETER PRESTEL FILMPRODUKTION, ZDF
Αποκρυπτογραφώντας τους Μάγια
(ΗΠΑ, 2008, 90')
Σκηνοθεσία: DAVID LEBRUN
Παραγωγή: NIGHT FIRE FILMS
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΤΙΟΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
Τα μυστικά της κοιλάδας του Νείλου: ο ποταμός της ζωής
(ΠΟΛΩΝΙΑ, 2008, 30')
Σκηνοθεσία: WLADYSLAV JURKOW
Παραγωγή: ARKADIA FILM
Terra sigillata
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 6')
Σκηνοθεσία: DAVID GEOFFROY
Παραγωγή: COURT-JUS PRODUCTIONS
Τελ, Γη και Τάφοι
(ΒΕΛΓΙΟ, 2009, 28')
Σκηνοθεσία: DANIEL BAY
Παραγωγή: LIEGE UNIVERSITY
Ένα γράμμα για το αύριο
(ΤΟΥΡΚΙΑ, 2007, 47')
Σκηνοθεσία: HAKAN AYTEKIN
Παραγωγή: SOCIAL DEMOCRACY FOUNDATION
ΕΠΑΙΝΟΣ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Στραβά ξύλα
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 7')
Σκηνοθεσία: J.H. KROON
Παραγωγή: J.H. KROON
Το πνεύμα των εγκαταλειμένων κτιρίων
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: CLAUDE PIERRE CHAVANON
Παραγωγή: OCTOGONE PRODUCTIONS
Ψηφίδες ειρήνης στη Μέση Ανατολή
(ΙΤΑΛΙΑ, 2008, 75')
Σκηνοθεσία: LUCA ARCHIBUGI
Παραγωγή: ALEX PONTI
Η αποκάλυψη του Χέοπα
(ΓΑΛΛΙΑ, 2008, 52')
Σκηνοθεσία: FLORENCE TRAN
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES
ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ "ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ & ΤΕΧΝΕΣ"
Στην εξορία
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 37')
Σκηνοθεσία: ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΛΕΓΑΚΗ
Παραγωγή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ
ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Τσερβέτερι. Η νεκρόπολη της Banditaccia
(ΙΤΑΛΙΑ, 2008, 45')
Σκηνοθεσία: ALAN BADEL
Παραγωγή: HISTORIA ASSOCIAZIONE CULTURALE
Τα μυστικά της κοιλάδας του Νείλου: Το λίκνο του πολιτισμού
(ΠΟΛΩΝΙΑ, 2008, 30')
Σκηνοθεσία: WLADYSLAV JURKOW
Παραγωγή: ARKADIA FILM
Χερσόνησος Ακρωτηρίου
(ΚΥΠΡΟΣ, 2009, 40')
Σκηνοθεσία: ΕΛΛΗ ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΚΕΥΑ
Παραγωγή: ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΥΠΡΟΥ (ΡΙΚ)
Παλιά αριστουργήματα με νέα λάμψη
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2009, 44')
Σκηνοθεσία: ANNETTE HEINRICH, CHRISTIAN HESTERMANN
Παραγωγή: REINER KRAUSZ
Typeface
(ΗΠΑ, 2009, 93')
Σκηνοθεσία: JUSTIN NAGAN
Παραγωγή: JUSTIN NAGAN, KARTEMQUIN FILMS
Νήσος του Πάσχα, επιστροφή στο παρελθόν
(ΒΕΛΓΙΟ, 2009-10, 52')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE AXELL
Παραγωγή: AXELL COMMUNICATION
Μια διερευνητική ανασκαφή στο Αλγέρι
(ΓΑΛΛΙΑ, 2009, 7')
Σκηνοθεσία: CLEMENCE LUTZ
Παραγωγή: TOURNEZ S'IL VOUS PLAIT, INRAP
Η υπόγεια πόλη
(ΑΙΓΥΠΤΟΣ, 2009, 13')
Σκηνοθεσία: RAYMOND COLLET
Παραγωγή: CENTRE D'ETUDES ALEXANDRINES
Πολυτέλεια και Παρακμή. Οι ονειρεμένες αρχαίες επαύλεις στον κόλπο της Νάπολης
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2007, 45')
Σκηνοθεσία: ELLI KRIESCH
Παραγωγή: BAYERISCHES FERNSEHEN
Δίολκος για 1500 χρόνια
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 22')
Σκηνοθεσία: Θ.Π. ΤΑΣΣΙΟΣ, Γ. ΠΟΛΥΖΟΣ, Ν. ΜΗΚΑΣ
Παραγωγή: ΤΕΕ
ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
Ο αρχαιολόγος του Μουσολίνι
(ΙΤΑΛΙΑ, 2007, 50')
Σκηνοθεσία: VALERIO VERGARI
Παραγωγή: ZEEVA PRODUCTION, RAI
Καλίνδοια ακατάφθορα
(ΕΛΛΑΔΑ, 2008, 17')
Σκηνοθεσία: ΠΟΛΥΞΕΝΗ ΑΔΑΜ-ΒΕΛΕΝΗ
Παραγωγή: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Zanzibar Musical Club
(ΓΑΛΛΙΑ, 2009, 85')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE GASNIER, PATRICE NEZAN
Παραγωγή: PATRICE NEZAN, LES FILMS DU PRESENT
ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Κυνηγώντας θησαυρούς στο βυθό
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2009, 52')
Σκηνοθεσία: KAY SIERING, MARC BRASSE
Παραγωγή: ZDF
Βραβείο Φωτογραφίας
TO.ΡΑ.ΚΕ
(ΕΛΛΑΔΑ, 2008, 22')
Σκηνοθεσία: ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΟΥΤΣΑΦΤΗΣ
Παραγωγή: 4η ΕΦΟΡΕΙΑ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ
EΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Σεύθης ο Αθάνατος. Τα μυστικά ενός βασιλιά της Θράκης
(ΓΑΛΛΙΑ, 2009, 52')
Σκηνοθεσία: ZLATINA ROUSSEVA
Παραγωγή: CRESCENDO FILMS
Απολλωνία: μεγάλη και σπουδαία πόλη
(ΑΛΒΑΝΙΑ, 2009, 12')
Σκηνοθεσία: BESNIK AJAZI
Παραγωγή: BESNIK AJAZI
…μια σειρά από ιστορίες…
(ΕΛΛΑΔΑ, 2008, 14')
Σκηνοθεσία: ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
Παραγωγή: ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΜΝΗΜΕΙΩΝ - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
Μικρές και παράξενες ιστορίες της Φλωρεντίας
(ΙΤΑΛΙΑ, 2009, 8')
Σκηνοθεσία: SABRINA PARIGI
Παραγωγή: SABRINA PARIGI
Χτισμένα για να καούν
(ΡΟΥΜΑΝΙΑ, 2008, 38')
Σκηνοθεσία: MIHAI BAUMAN
Παραγωγή: MIHAI BAUMAN
Θεόφιλος-Κκάσιαλος: δύο λαϊκοί ζωγράφοι
(ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ, 2008, 30')
Σκηνοθεσία: ΦΩΤΗΣ ΓΑΡΥΦΑΛΛΑΚΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΜΟΥΡΟΣ
Παραγωγή: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΥΠΡΟΥ
Πολεμώντας με δράκους
(ΑΥΣΤΡΙΑ, 2008, 65')
Σκηνοθεσία: PETRUS VAN DER LET
Παραγωγή: PETRUS VAN DER LET
Ερευνώντας τη Γη των Νεκρών
(ΓΑΛΛΙΑ, 2008, 52')
Σκηνοθεσία: DOMINIQUE ADT
Παραγωγή: 8 ET PLUS, FRANCE 3 PARIS, VIEW GROUP, KALIMAGO FILMS
ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Η Μητρόπολη κάποτε: οι αποθήκες του παραποτάμιου λιμανιού της αρχαίας Ρώμης
(ΙΤΑΛΙΑ, 2008, 28')
Σκηνοθεσία: PIETRO DAVIDE JONΑ LASINIO
Παραγωγή: CAYARTE NETWORK
Ο Μίλλερ της Νεμέας
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 52')
Σκηνοθεσία: ΛΕΝΑ ΒΟΥΔΟΥΡΗ
Παραγωγή: CINETIC
ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ
Σμιλεύοντας τον άνθρωπο. Η εξέλιξη της γυναικείας μορφής στην αρχαία ελληνική γλυπτική
(ΕΛΛΑΔΑ, 2009, 28')
Σκηνοθεσία: ΠΑΝΟΣ ΠΑΠΠΑΣ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
Παραγωγή: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (ΥΠ.Ε.Π.Θ.)
Όταν οι Αιγύπτιοι διέπλευσαν την Ερυθρά θάλασσα
(ΓΑΛΛΙΑ, 2009, 92')
Σκηνοθεσία: STEPHANE BEGOIN
Παραγωγή: SOMBRERO & CO.
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ, ΜΕΓΑΛΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ