Αγώνας
Αρχείο
Διαγωνιζόμενες
Τριττύα, ή το ραντεβού της Θάσου
Σκηνοθεσία: JEAN-FRANÇOIS DARS, ANNE PAPPILLAUT
Παραγωγή: CNRS IMAGES
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ, ΑΓΩΝ 2008
Τα άλογα της προϊστορίας
(ΓΑΛΛΙΑ, 2004, 52')
Σκηνοθεσία: RICHARD HAMON
Παραγωγή: MOSAIQUE FILMS
Λιθοξόοι Μαΐστορες: καταγραφή των παραδοσιακών τεχνικών για το Μουσείο Μαρμαροτεχνίας στον Πύργο της Τήνου
(ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 31')
Σκηνοθεσία: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ
Παραγωγή: ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΟΜΙΛΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (2008)
Το μυστήριο των Θρακών
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: NICOLAI THOMAS
Παραγωγή: SOLTIS PRODUCTIONS, PSP
Ο Σοφοκλής του Βαρλάμου
(ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 30')
Σκηνοθεσία: ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΡΑΚΑΣΗΣ
Παραγωγή: ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΥΜΗΣ
Όλυμπος, το χωριό των θεών
(ΕΛΛΑΔΑ, 2005, 40')
Σκηνοθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
Παραγωγή: ΑΙΓΙΣ ΦΙΛΜ
ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ (2008)
Υπόθεση Ανιές Σορέλ
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 52')
Σκηνοθεσία: DOMINIQUE ADT
Παραγωγή: TGA PRODUCTION
ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ
Στη σκιά του Οσυμανδύα
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 50')
Σκηνοθεσία: NATHALIE ANDRADES
Παραγωγή: POINT BARRE PRODUCTION
Eμπόριο αρχαιοτήτων
(ΙΤΑΛΙΑ, 2005, 52')
Σκηνοθεσία: OMAR AGUSTONI
Παραγωγή: MONTHOU PRODUCTION, DIRECT TO DISK PRODUCTION
H πατίνα της ερήμου
(ΒΕΛΓΙΟ, 2007, 14')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE AXELL
Παραγωγή: AXELL COMMUNICATION
H γρήγορη τέχνη– O χειρούργος του Aρίμινουμ
(ΙΤΑΛΙΑ, 2007, 42')
Σκηνοθεσία: ADOLFO CONTI
Παραγωγή: DOC ART, AMALIA CARANDINI
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Tεγέα
(ΕΛΛΑΔΑ, 2005, 18')
Σκηνοθεσία: ΠΑΝΟΣ ΖΕΝΕΛΗΣ
Παραγωγή: ΔΗΜΟΣ ΤΕΓΕΑΣ
Tα συμπόσια του Λυέρνιου
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: DAVID GEOFFROY
Παραγωγή: COURT-JUS PRODUCTIONS
Δεινοθήριο το γιγάντιο
(ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 22')
Σκηνοθεσία: ΣΤΑΘΗΣ ΡΕΠΠΑΣ
Παραγωγή: ΚΟΣΜΑΣ ΦΙΛΙΟΥΣΗΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.
Πρόσωπο με πρόσωπο με τους προγόνους μας
(ΓΑΛΛΙΑ, 2005, 52')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE PLAILLY
Παραγωγή: MONA LISA PRODUCTION
Η ανακάλυψη της Σπίνα. Οι πρωταγωνιστές
(ΙΤΑΛΙΑ, 2006, 32')
Σκηνοθεσία: CESARE BORNAZZINI
Παραγωγή: FAR FILM
Τα σημάδια της πέτρας: η άγνωστη Σαχάρα των ανώνυμων ανθρώπων
(ΙΤΑΛΙΑ, 2006, 58')
Σκηνοθεσία: LUCIO ROSA
Παραγωγή: STUDIO FILM TV
Βραβείο Φωτογραφίας, Βραβείο Κοινού
Ανταλλαγές κεφαλών- η κοροπλαστική της Θάσου
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 25')
Σκηνοθεσία: JEAN-FRANÇOIS DARS, ANNE PAPPILLAUT
Παραγωγή: CNRS IMAGES
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Τα ξύλινα τείχη
(ΔΑΝΙΑ, 2007, 4'32'')
Σκηνοθεσία: BRIAN KLEJN-CHRISTENSEN
Παραγωγή: BJOERN LOVEN
Ένα σαπούνι ηλικίας 5.000 ετών
(ΙΤΑΛΙΑ, 2006, 27')
Σκηνοθεσία: EUGENIO BONGIOANNI
Παραγωγή: CAMERA STYLO EUGENIO BONGIOANNI
ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Μυκηνών έργα
(ΕΛΛΑΔΑ, 2006, 49')
Σκηνοθεσία: ΣΤΡΑΤΟΣ ΣΤΑΣΙΝΟΣ
Παραγωγή: ΠΛΑΓΓΩΝ FILM
Τα μυστικά του λαβυρίνθου
(ΚΑΝΑΔΑΣ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: CHRISTIAN BAUER, ΝΙΚΟΣ ΝΤΑΓΙΑΝΤΑΣ
Παραγωγή: ANEMON PRODUCTIONS, STORYLINE ENTERTAINMENT, TANGRAM FILM (for History TV, ZDF, ERT, AVRO)
Η ανασκαφή ενός τύμβου
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 52')
Σκηνοθεσία: PIERRE BONNEAU
Παραγωγή: CNRS IMAGES
Είτε πιστεύεις είτε όχι
(ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 2007, 28')
Σκηνοθεσία: BARBARA METER, WIM OUDSHOORN
Παραγωγή: WIM OUDSHOORN, BARBARA METER
Οι άνθρωποι του βουνού
(ΙΤΑΛΙΑ, 2007, 28')
Σκηνοθεσία: PAOLO CHIODARELLI
Παραγωγή: SAP SOCIETA ARCHEOLOGICA
Η Βενετία και το πλοίο-φάντασμα
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 52')
Σκηνοθεσία: MAURICE RIBIERE, MARCO VISALBERGHI
Παραγωγή: LA COMPAGNIE DES TAXI-BROUSSE
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
Αυτοκινητόδρομος Α19: ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: STEPHANE BEGOIN
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES, INRAP
Δέκα βυζαντινές εκκλησίες της Κύπρου στον κατάλογο της UNESCO
(ΚΥΠΡΟΣ, 2007, 46')
Σκηνοθεσία: Δρ ΜΑΡΩ ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΟΥ
Παραγωγή: ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΥΠΡΟΥ (ΡΙΚ)
Σχεδιάζοντας με τον Ζαν-Κλωντ Γκολβέν
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 30')
Σκηνοθεσία: CLAUDE DELHAYE, ALEXANDRA ENA, CHRISTOPHE GOMBERT
Παραγωγή: CNRS IMAGES
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΕΣ
Οι τελευταίοι Ρωμαίοι
(ΒΕΛΓΙΟ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE AXELL
Παραγωγή: AXELL COMMUNICATION
ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Οι αλλαγές στη στάθμη της Μεσογείου
(ΙΤΑΛΙΑ, 2007, 24')
Σκηνοθεσία: MARCO ANZIDEI
Παραγωγή: MARCO ANZIDEI
Ειδικές προβολές
Μετέωρα
(ΕΛΛΑΔΑ, 1923, 5' (ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ))
Οι περιπέτειες του Βιλλάρ
(ΕΛΛΑΔΑ, 1924, 26' (ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ))
Σκηνοθεσία: ΖΟΖΕΦ ΧΕΠ
Παραγωγή: ΔΗΜΟΣ ΒΡΑΤΣΑΝΟΣ
Ο Μάγος της Αθήνας
(ΕΛΛΑΔΑ, 1922-31, 58' (ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ))
Σκηνοθεσία: ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΑΔΡΑΣ
Παραγωγή: ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΑΔΡΑΣ
Προμηθέας Δεσμώτης (Δελφοί 1927)
(ΕΛΛΑΔΑ, 1927/1971, 35')
Παραγωγή: ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΥΣΕΙΟΥ-ΑΡΧΕΙΟΥ ΕΡΤ
Διαφημιστικές ταινίες του Μεσοπολέμου
(ΕΛΛΑΔΑ, 1938, 10')
Παραγωγή: ΕΡΤ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΥΣΕΙΟΥ-ΑΡΧΕΙΟΥ
Η πλατεία του Ταξίμ 1927
(ΕΛΛΑΔΑ, 1927, 6')
Παραγωγή: ΚΕΝΤΡΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ
Θριαμβεύοντας στο Χρόνο
(ΗΠΑ, 1947, 40')
Σκηνοθεσία: OSCAR BRONEER
Παραγωγή: MARGARET THOMPSON, ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
Οι τάφοι της Σπίνα
(ΙΤΑΛΙΑ, 1954, 18')
Σκηνοθεσία: SALVATORE AURIGEMMA
Παραγωγή: PONTI, DE LAURENTIS
Εκτός Διαγωνισμού
Η Ελλάδα μέσα από το φακό της Βούλας Παπαϊωάννου
(ΕΛΛΑΔΑ, 2006, 50')
Σκηνοθεσία: ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΛΕΓΑΚΗ
Παραγωγή: ΕΡΤ
Σμιλεύοντας τον άνθρωπο. Η εξέλιξη της ανδρικής μορφής στην αρχαία ελληνική γλυπτική
(ΕΛΛΑΔΑ, 2008, 27')
Σκηνοθεσία: ΠΑΝΟΣ ΠΑΠΠΑΣ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
Παραγωγή: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (ΥΠ.ΕΠ.Θ.)
Μνήμες Δεγκτζήδων
(ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 28')
Σκηνοθεσία: ΜΑΡΙΑ ΠΕΤΡΑ
Παραγωγή: ΜΑΡΙΑ ΠΕΤΡΑ, ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
Κούπα Πίτι: λευκός άνθρωπος σε βαθιά τρύπα
(ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 44')
Σκηνοθεσία: ΑΝΝΑ ΚΕΣΙΣΟΓΛΟΥ
Παραγωγή: ΑΝΝΑ ΚΕΣΙΣΟΓΛΟΥ, POINT PRODUCTIONS
Άμστερνταμ, 1662
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: JEAN LOIC PORTRON
Παραγωγή: 13 PRODUCTION, ARTE FRANCE
Η λεηλασία του Σαβά
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 50')
Σκηνοθεσία: KOREL PROKOP
Παραγωγή: CONSTANCE FILMS, AMIP, ARTE FRANCE
Kayomart, ο πρώτος μεταλλικός άνθρωπος
(ΙΡΑΝ, 2004, 60')
Σκηνοθεσία: PEZHMAN MAZAHERIPOUR
Παραγωγή: IRIB 4
Γράμματα χωρίς παραλήπτη
(ΕΛΛΑΔΑ, 2007, 42')
Σκηνοθεσία: ΗΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Παραγωγή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ, ΕΙΡΗΝΗ ΣΑΡΙΟΓΛΟΥ SCOTT
Το υδρευτικό σύστημα της Αλεξάνδρειας
(ΑΙΓΥΠΤΟΣ, 2007, 14')
Σκηνοθεσία: RAYMOND COLLET
Παραγωγή: CENTRE D'ETUDES ALEXANDRINES
Συρία, η πύλη της Aνατολής– οι ανασκαφές στην Έμπλα
(ΙΤΑΛΙΑ, 2006, 30')
Σκηνοθεσία: FEDERICO FAZZUOLI
Παραγωγή: RAI EDUCATIONAL, VERCOM COMMUNICAZIONE
Λουλάν, οι κοιμισμένες πριγκίπισσες
(ΓΑΛΛΙΑ, 2006, 52')
Σκηνοθεσία: SERGE TINGERES
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ
Πώς ζούσαν οι Κέλτες;
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2006, 45')
Σκηνοθεσία: ELLI KRIESCH
Παραγωγή: BAYERISCHES FERNSEHEN
Λασκώ: ο ουρανός των πρώτων ανθρώπων
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: STEPHANE BEGOIN, VINCENT TORDIEU, PEDRO LIMA
Παραγωγή: ARTE FRANCE, BONNE PIOCHE
Η μούμια που γύρισε από το κρύο
(ΓΑΛΛΙΑ, 2007, 52')
Σκηνοθεσία: MARC JAMPOLSKY
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES
Ρότζεμ Γκάνιμ: το παρελθόν στο κατώφλι μας
(IΣΡΑΗΛ, 2007, 22')
Σκηνοθεσία: NATASHA DUDINSKI
Παραγωγή: NATASHA DUDINSKI
Η κατάρα του Ταλακάντ
(ΙΝΔΙΑ, 2005, 48')
Σκηνοθεσία: SASHI SIVRAMKRISHNA
Παραγωγή: KaBOoKa Research & Documentaries
Φωτόγραμμα 2
(ΕΛΛΑΔΑ, 2006-7, 14')
Σκηνοθεσία: ΒΟΥΒΟΥΛΑ ΣΚΟΥΡΑ
Παραγωγή: CRIMSON-PROTASI
Το μυστικό της παγωμένης μούμιας
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2006, 42')
Σκηνοθεσία: PETER PRESTEL
Παραγωγή: ZDF
Σατούρο, το λιμάνι του μύθου
(ΙΤΑΛΙΑ, 2007, 25')
Σκηνοθεσία: GIOVANNA BONIVENTO
Παραγωγή: GIOVANNA BONIVENTO
Κηφισσός, πρόσκαιρη νάρκη
(ΕΛΛΑΔΑ, 2006, 37')
Σκηνοθεσία: ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΚΟΠΑΝΑ
Παραγωγή: ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΚΟΠΑΝΑ
Mαυριτανία: οι αρχαίες βιβλιοθήκες της ερήμου
(ITAΛIA, 2006, 46’)
Σκηνοθεσία: ROSSELLA PICCINO
Παραγωγή: ROSSELLA PICCINO