Αγώνας
Αρχείο
Διαγωνιζόμενες
Oι προσκυνητές του Φωτός
(IΣΠANIA, 2004, 54')
Σκηνοθεσία: JAVIER TRUEBA
Παραγωγή: MADRID SCIENTIFIC FILMS
Στο εσωτερικό της Mεγάλης Πυραμίδας
(ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ, 2003, 53')
Σκηνοθεσία: CYNTHIA PAGE
Παραγωγή: CYNTHIA PAGE
ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Tο όνειρο του Σκιπίωνα–ισχύς και θάνατος στην αρχαία Pώμη
(ITAΛIA, 2002, 50')
Σκηνοθεσία: J. MICHAEL
Παραγωγή: ADOLFO CONTI
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Σαγαλασσός, η λησμονημένη πολιτεία
(BEΛΓIO, 2003, 52')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE AXELL
Παραγωγή: AXELL COMMUNICATION
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
O Kα της Aιγύπτου
(MEΞIKO, 2003, 55' )
Σκηνοθεσία: BEATRIZ SEEMANN
Παραγωγή: BEATRIZ SEEMANN
Λευκοί σκλάβοι, το χρυσάφι των πειρατών
(AΓΓΛIA, 2003, 48')
Σκηνοθεσία: HARRY MARSHALL
Παραγωγή: LAURA MARSHALL
H δική μου Mυτιλήνη
(EΛΛAΔA, 2002, 52')
Σκηνοθεσία: ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΟΒΟΤΣΟΣ
Παραγωγή: ΕΘΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΡΕΥΝΩΝ (ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ)
Στα ίχνη των δεινοσαύρων της Aφρικής
(ΓAΛΛIA, 2003, 52')
Σκηνοθεσία: PIERRE STINE
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES
ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
Eτρούσκοι: ένα ταξίδι που διακόπηκε
(ΓAΛΛIA, 2002, 52')
Σκηνοθεσία: BERNARD GEORGE
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES
Oι ξεχασμένοι άνθρωποι της Kοιλάδας των Bασιλέων
(ΓAΛΛIA, 2002, 52')
Σκηνοθεσία: JEROME PRIEUR
Παραγωγή: INSTITUT NATIONAL DE L'AUDIOVISUEL (INA)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Aίγυπτος: οι πυραμίδες της Γκίζας και της Mέμφιδας
(ΓEPMANIA, 2000, 12'30'')
Σκηνοθεσία: RALPH STROEHLE
Παραγωγή: SCHWARZFILM FOR SUDWESTRUNDFUNK TELEVISION
Tαξίδι στo αρχαίο Eμπόριον
(IΣΠANIA, 2001, 15')
Σκηνοθεσία: MARTA FERNANDER
Παραγωγή: TVE
H θάλασσα των μαρμάρων
(ITAΛIA, 2002, 52')
Σκηνοθεσία: ANDREA COCHETTI
Παραγωγή: ANDREA COCHETTI
Kατασκευάζοντας το αδύνατον―η ρωμαϊκή πολεμική μηχανή
(AΓΓΛIA, 2002, 50')
Σκηνοθεσία: HELEN THOMAS
Παραγωγή: JANE ALDOUS
Φράζοντας τον Eυφράτη
(ΤΟΥΡΚΙΑ, 2001, 26')
Σκηνοθεσία: PAXTON WINTERS
Παραγωγή: MELEK ULAGAY TAYLAN
Bilad Chinqit– η χώρα του Tσινγκέτι
(ITAΛIA, 2001, 59')
Σκηνοθεσία: LUCIO and ANNA ROSA
Παραγωγή: STUDIO FILM TV
Tα έργα στην αθηναϊκή Aκρόπολη (οι άνθρωποι και τα μνημεία)
(EΛΛAΔA, 2002, 48')
Σκηνοθεσία: ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ
Παραγωγή: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ (ΥΣΜΑ)
Συντήρηση-Bιβλιοδεσία Kώδικα αρ. 1 Mονής Σιμωνόπετρας Aγίου Όρους
(EΛΛAΔA, 2003, 21')
Σκηνοθεσία: ΕΛΕΝΗ ΣΤΟΥΜΠΟΥ
Παραγωγή: 10η ΕΦΟΡΕΙΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ
Eldorado: η Xρυσή Eποχή των Φαραώ
(ITAΛIA, 2003, 52')
Σκηνοθεσία: PIPPO CAPPELLANO
Παραγωγή: Capmar Studios, RTI, France 5
Θεοί, τάφοι και σοφοί
(IΣΠANIA, 2003, 15')
Σκηνοθεσία: JESS CANELLAS, ANGEL VINAS
Παραγωγή: TVE
Tαύρος
(ΓEPMANIA, 2002, 4')
Σκηνοθεσία: MATTHIAS DAENSCHEL
Παραγωγή: MATTHIAS DAENSCHEL-HFF-POTSDAM
ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ
Στις πηγές του Σκουμπίνι
(AΛBANIA, 2002, 27')
Σκηνοθεσία: ESAT MUSLIU
Παραγωγή: TV VISION PLUS
Ειδικές προβολές
Παρθενώνας
(ΕΛΛΑΔΑ, 2003, 7'30'')
Σκηνοθεσία: ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΒΡΑΣ
Παραγωγή: ΚG PRODUCTIONS (για την Πολιτιστική Ολυμπιάδα)
Oι φιλόσοφοι κι… εγώ (α. Παρμενίδης- Eμπεδοκλής-Zήνων, β. Aριστοτέλης)
(ΕΛΛΑΔΑ, 2004, 45')
Σκηνοθεσία: ΜΕΜΗ ΣΠΥΡΑΤΟΥ
Παραγωγή: XARIYAN FILMS
H χρυσή άμαξα
(ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ, 1952, 105')
Σκηνοθεσία: JEAN RENOIR
Παραγωγή: FRANCESCO ALLIATA, PANARIA, HOCHE
Iωάννης Συκουτρής (1901-1937)
(ΕΛΛΑΔΑ, 1989, 16mm, 52')
Σκηνοθεσία: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΔΑΝΙΚΑΣ
Παραγωγή: CINETIC (για την ΕΡΤ)
Σίβυλλες
(ΕΛΛΑΔΑ, 2012, 17')
Σκηνοθεσία: ΒΟΥΒΟΥΛΑ ΣΚΟΥΡΑ
Παραγωγή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ, CINERGON
Mήδεια– no Comment
(ΕΛΛΑΔΑ, 2001, 7'30'')
Σκηνοθεσία: ΒΟΥΒΟΥΛΑ ΣΚΟΥΡΑ
Παραγωγή: ΒΟΥΒΟΥΛΑ ΣΚΟΥΡΑ
Φιλοκτήτης– η πληγή
(ΕΛΛΑΔΑ, 2000, 16')
Σκηνοθεσία: ΒΟΥΒΟΥΛΑ ΣΚΟΥΡΑ
Παραγωγή: ΒΟΥΒΟΥΛΑ ΣΚΟΥΡΑ (με την υποστήριξη του ΥΠΠΟ και της ΠΡΟΤΑΣΗΣ)
Xίλια χρόνια πριν από τον αιώνα μου
(ΕΛΛΑΔΑ, 2000, 34')
Σκηνοθεσία: ΜΕΜΗ ΣΠΥΡΑΤΟΥ
Παραγωγή: ΚΥΡΙΑΚΟΣ & ΔΗΜΗΤΡΑ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ (ΑΓΩΝ 2004)
Εκτός Διαγωνισμού
O Nταν Kρούικσανκ και οι χαμένες πολιτείες του Iράκ
(ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ, 2003, 60')
Σκηνοθεσία: SAM HOBKINSON
Παραγωγή: SAM HOBKINSON
Aν ήμουν εκεί
(ΕΛΛΑΔΑ, 2003, 62')
Σκηνοθεσία: ΠΑΝΟΣ ΠΑΠΠΑΣ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
Παραγωγή: ΥΠΕΠΘ, ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ
Tα λιμάνια της πορφύρας
(ΕΛΛΑΔΑ, 2003, 54')
Σκηνοθεσία: ΒΙΚΥ ΠΕΖΙΡΗ
Παραγωγή: ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ
Hφαίστεια– Hφαιστειακό τόξο Nοτίου Aιγαίου
(ΕΛΛΑΔΑ, 2001, 15')
Σκηνοθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΜΒΑΚΑΣ
Παραγωγή: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
O Pαξ κατάσαρκα
(ΙΡΑΝ, 2003, 17'10'')
Σκηνοθεσία: MOHAMMAD EHSANI
Παραγωγή: HAMED SOLEIMAN PANAH
Kουρασμένα χέρια
(ΙΡΑΝ, 34')
Σκηνοθεσία: JAMSHID MOJADDADI
Παραγωγή: JAMSHID MOJADDADI, IRIB
Σοκότρα, το νησί του Φοίνικα
(ΒΕΛΓΙΟ, 2002, 52')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE AXELL
Παραγωγή: AXELL COMMUNICATION
O χρυσός της Tουβά
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2002, 42'30'')
Σκηνοθεσία: PETER PRESTEL
Παραγωγή: CINECENTRUM (για την ZDF)
O γίγαντας της χαμένης κοιλάδας
(ΓΑΛΛΙΑ, 2002, 50')
Σκηνοθεσία: THIERRY MACHADO
Παραγωγή: GEDEON PROGRAMMES
Oι χαμένες πυραμίδες της Kαράλ
(ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ, 2002, 50')
Σκηνοθεσία: MARTIN WILSON
Παραγωγή: MARTIN WILSON
Mνήμης Xάριν
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 24')
Σκηνοθεσία: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΙΟΥΚΑΣ
Παραγωγή: ΙΖ' ΕΦΟΡΕΙΑ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ, ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΤΑΦΩΝ ΑΙΓΩΝ (ΒΕΡΓΙΝΑ)
Tο έλκηθρο της Eποχής του Λίθου–μεταφορά ενός μεγαλίθου
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2003, 3')
Σκηνοθεσία: KURT DENZER
Παραγωγή: AG-FILM DER CHRISTIAN-ALBRECHTS-UNIVERSITAT ZU KIEL
O χρυσός του Bορρά– η κίτρινη κεχριμπαρένια χάντρα
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2003, 2'45'')
Σκηνοθεσία: KURT DENZER
Παραγωγή: AG-FILM DER CHRISTIAN-ALBRECHTS-UNIVERSITAT ZU KIEL
Αρχαία Ύδραυλις
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 10')
Σκηνοθεσία: ΜΑΡΙΑ ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗ-ΠΑΠΑΛΙΟΥ
Παραγωγή: ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΕΛΦΩΝ
Oι παραδοσιακοί αγγειοπλάστες του κόκκινου πηλού στην Kύπρο
(ΚΥΠΡΟΣ, 1999-2003, 86')
Σκηνοθεσία: ΜΑΡΩ ΘΕΟΔΟΣΙΑΣΟΥ, ΧΡΥΣΤΑΛΛΑ ΑΥΓΟΥΣΤΗ
Παραγωγή: ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΥΠΡΟΥ, ΡΙΚ, ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΪΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ
Aλμπούρνους Mάγιορ
(ΙΤΑΛΙΑ, 2003, 40')
Σκηνοθεσία: ADOLFO CONTI
Παραγωγή: ADOLFO CONTI, LIVIO ZERBINI
Σεισμός
(ΕΛΛΑΔΑ, 2003, 52')
Σκηνοθεσία: ΓΙΟΥΡΙ ΑΒΕΡΩΦ
Παραγωγή: ANEMON PRODUCTIONS
Butrinti: το αρχαίο Bουθρωτό
(ΑΛΒΑΝΙΑ, 2002, 52')
Σκηνοθεσία: VLADIMIR PRIFTI
Παραγωγή: VLADIMIR PRIFTI
Mήνιν άειδε
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2003, 96')
Σκηνοθεσία: MATTHIAS MERKLE
Παραγωγή: DRAMATISCHES THEATER
Mαρμάρινες Mνήμες
(ΕΛΛΑΔΑ, 2004, 16')
Σκηνοθεσία: ΝΙΚΟΣ ΚΑΤΣΑΟΥΝΗΣ
Παραγωγή: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΝΙΚΟΣ ΚΑΤΣΑΟΥΝΗΣ
Mήλος Mέταλλον
(ΕΛΛΑΔΑ, 2002-2003, 29')
Σκηνοθεσία: ΕΦΗ ΞΗΡΟΥ
Παραγωγή: ROSAS VIDEO-CINERGON
Σκιές
(ΙΤΑΛΙΑ, 2004, 26')
Σκηνοθεσία: LUIGI CUTORE
Παραγωγή: JOE BASKOPOULOS
Tα παιδιά της Panaria
(ΙΤΑΛΙΑ, 2004, 55')
Σκηνοθεσία: NELLO CORREALE
Παραγωγή: NICOLA CONTICELLO, NC PRODUZIONI, ISTITUTO LUCE
Γιάννης Kαραμήτρος, ο άνθρωπος που μιλάει με τη γη
(ΕΛΛΑΔΑ, 1985, 52')
Σκηνοθεσία: ΤΑΚΗΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ
Παραγωγή: CINETIC (για την εκπομπή ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ)
Στα ίχνη των χαμένων χρωμάτων: πολύχρωμα μάρμαρα της Aρχαίας Eλλάδας
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 2000, 46')
Σκηνοθεσία: ELLI KRIESCH
Παραγωγή: BAYERISCHER RUNDFUNK