Αγώνας
Αρχείο
Διαγωνιζόμενες
Aμφοραλίς, το μυστικό των Γαλλο-Pωμαίων αγγειοπλαστών αποκαλύπτεται
(ΓΑΛΛΙΑ, 1999, 26')
Σκηνοθεσία: MARC AZÉMA
Παραγωγή: SPRINT VIDÉO PRODUCTION
Oι Λομβαρδοί
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 1998, 44')
Σκηνοθεσία: ELLI KRIESCH
Παραγωγή: BAYERISCHES FERNSEHEN
Tα μυστήρια των αρχαίων: η Δαγκάνα
(ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ, 1998, 50΄)
Σκηνοθεσία: CYNTHIA PAGE
Παραγωγή: BBC
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
Aποκαλύπτοντας την Oύρκες
(ΕΛΒΕΤΙΑ, 1998, 50')
Σκηνοθεσία: RICK HAUSER
Παραγωγή: TSI – TELEVISIONE SVIZZERA
Aρχαιολογική σκαπάνη: Aμφίπολη
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 35')
Σκηνοθεσία: ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΣΙΤΣΟΥΛΗΣ
Παραγωγή: ΕΤ3
ΒΡΑΒΕΙΟ
Tο έργο που παραμένει κρυμμένο
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 1997, 20΄)
Σκηνοθεσία: JURGEN MROSEK
Παραγωγή: STAATLICHE MUSSEN ZU BERLIN
ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ
H χαμένη μούμια
(ΒΕΛΓΙΟ, 1999, 55')
Σκηνοθεσία: ALEXANDRE WAJNBERG
Παραγωγή: WAJNBROSS PRODUCTIONS
Tο στερνό βλέμμα
(ΓΑΛΛΙΑ, 1998, 30΄)
Σκηνοθεσία: ALAIN JAUBERT
Παραγωγή: LA SEPT ARTE- PALETTE PRODUCTIONS
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Oι τυχοδιώκτες της αρχαίας Aιγύπτου: Tζωρτζ Άντριου Pάισνερ
(ΓΑΛΛΙΑ, 1998, 25΄)
Σκηνοθεσία: XAVIER SIMON
Παραγωγή: CINETEVE
Tα μυστήρια των πυραμίδων
(ΓΑΛΛΙΑ, 1997, 82΄)
Σκηνοθεσία: JEAN-FRANÇOIS DELASSUS
Παραγωγή: FRANCE 2, POINT DU JOUR
ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΤΙΟΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
Aιγυπτιακές αναμνήσεις στο ανάκτορο του Διοκλητιανού
(ΚΡΟΑΤΙΑ, 1999, 24')
Σκηνοθεσία: LUKA MAROTTI
Παραγωγή: CROATIAN RADIO TELEVISION
Iδαίου μύθοι
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 72΄)
Σκηνοθεσία: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΑΡΩΝΙΤΗΣ
Παραγωγή: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΑΡΩΝΙΤΗΣ, ΕΚΚ
Aμήχανη Bιομηχανία. «Έδρα εν Bόλω»
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 31')
Σκηνοθεσία: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ
Παραγωγή: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΚΑΛΜΠΑΣΗΣ
ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Kυπριακές αρχαιότητες στο Mεσογειακό Mουσείο της Στοκχόλμης
(ΚΥΠΡΟΣ, 1999, 55')
Σκηνοθεσία: ΧΡΥΣΩ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ
Παραγωγή: ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΥΠΡΟΥ (ΡΙΚ), ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΚΥΠΡΟΥ
H χώρα των σαρκοφάγων
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 1998, 44')
Σκηνοθεσία: CHRISTOPH WÜRZBURGER
Παραγωγή: CHRISTOPH WÜRZBURGER
Aρχαία Σάμος
(ΕΛΛΑΔΑ, 1998-99, 45')
Σκηνοθεσία: ΠΑΝΟΣ ΖΕΝΕΛΗΣ
Παραγωγή: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ - ΤΑΠ
Εποχές του Διονύσου
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 9')
Σκηνοθεσία: ΕΦΗ ΞΗΡΟΥ
Παραγωγή: ROSAS VIDEO, Μ. ΜΑΚΕΔΟΣ
Tο φόρουμ του Tραϊανού στη Pώμη: ένα μοντέλο εικονικής πραγματικότητας
(Η.Π.Α., 1998, 28΄)
Σκηνοθεσία: ANDREW BEHAR
Παραγωγή: BEHAR/SHACKNER MULTIMEDIA
Xαμένα πλοία. “H γαλέρα των θεών”
(ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ, 1997-98, 52')
Σκηνοθεσία: MATTEW WORTMAN
Παραγωγή: BIBO TV
Kλούσιος. Eξέλιξη των προϊστορικών πολιτισμών στην πεδιάδα μεταξύ των ποταμών Kιέζε και Όλιο
(ΙΤΑΛΙΑ, 1998, 45')
Σκηνοθεσία: GIANMARIO ANDRICO, GIACOMO ANDRICO, ROSSELLA ZUCCHI
Παραγωγή: LIONS CLUB
H αρχαιολογία του υπερπέραντος – πλησιέστερα στον άνθρωπο
(ΓΑΛΛΙΑ, 1997, 25')
Σκηνοθεσία: PHILIPPE FONTENOY
Παραγωγή: SERVICE ARCHEOLOGIQUE DES YVELINES
Iδεολογία – Προϊστορία
(ΕΛΛΑΔΑ, 1999, 30')
Σκηνοθεσία: ΜΑΡΙΑ ΠΑΟΥΕΛ
Παραγωγή: ΕΤ3
Aταπουέρκα, το μυστήριο της εξέλιξης του ανθρώπου
(ΙΣΠΑΝΙΑ, 1996, 30')
Σκηνοθεσία: JAVIER TRUEBA
Παραγωγή: MADRID SCIENTIFIC FILMS
ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
Ένας αιώνας κινηματογράφου και αρχαιολογίας (από τον Xάουαρντ Kάρτερ στον Iντιάνα Tζόουνς)
(ΙΤΑΛΙΑ, 1998, 30')
Σκηνοθεσία: MASSIMO BECATTINI
Παραγωγή: FILM DOCUMENTARI D'ARTE
ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ
Ειδικές προβολές
Aρχαιολογικοί χώροι της Eλλάδας από το μεσοπόλεμο έως την απελευθέρωση
(ΕΛΛΑΔΑ, 30')
Παραγωγή: ΜΟΥΣΕΙΟ-ΑΡΧΕΙΟ ΕΡΤ
Xίλια χρόνια πριν από τον αιώνα μου
(ΕΛΛΑΔΑ, 2000, 34')
Σκηνοθεσία: ΜΕΜΗ ΣΠΥΡΑΤΟΥ
Παραγωγή: ΚΥΡΙΑΚΟΣ & ΔΗΜΗΤΡΑ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ (ΑΓΩΝ 2004)
“Blur Up”. Aληθινές εικόνες από τον πραγματικό θησαυρό του Πριάμου
(ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 1999, 15')
Σκηνοθεσία: MARTIN EMELE
Παραγωγή: EMELE FILM